آشفتگي بصري در نماهاي شهري وعوامل بر هم خوردن نظم شهری

اراضی شهری ایران , برنامه ریزی کاربری اراضی شهری , گالری مطالب
آبان ۱۵, ۱۳۹۸
بازدید : 193 بازدید

آشفتگي بصري در نماهاي شهري

آشفتگي بصري در نماهاي شهري یکی از مشکلات شهری است که باید اول با تعریف خط اسمان شروع کرد.

خط آسمان شهر عبارتست از میانگین ارتفاع ساختمان های یک شهر، جایی که فضای خالی آسمان آغاز می شود.

وجود خط آسمان زیبا و منظم، شاید تاثیرگذارترین عامل در نظم دهی به فضاهای شهری باشد، عاملی که امروز به ندرت در نماهای شهري میبینیم، و حتی آنجا که در گذشته خط آسمان قابل قبولی وجود داشته، ساختمان های جدیدی که بدون توجه به این مسئله ساخته شده اند، آن را از بین برده اند.

به عنوان نمونه آنچه که امروز به هنگام گذر از خیابان ناصرخسرو تهران می بینیم، ردیف ساختمان های دوطبقه ی قدیمی هستند که خط آسمان منظم و هم تراز آنها، علاوه بر ایجاد پرسپکتیوی دلپذیر برای خیابان، موجب پررنگ تر شدن نقش مناره ی موجود در آن می شده است، هرچند در ساخت و سازهای سال های اخیر، این خط آسمان برهم خورده و جذابیت مناره به عنوان تک عنصر عمودی در خیابان از بین رفته است.

برهم زدن خط آسمان توسط ساختمانهاي مرتفعي كه بدون هيچ توجهي به اين موضوع ساخته شده و سر به فلك كشيده اند.

عوامل برهم خوردن نظم شهری و ایجاد آشفتگی در آن:

۱.الحاق جزئيات جديد به نماي ساختمانها

آنچه كه امروزه بيش از هر چيز ديگري به آشفتگي خط آسمان در نماهاي شهري دامن مي زند اين است كه ما هر روز چیزی تازه بر نماهایمان می افزاییم تا آشفته تر شود. از جزئیاتی مثل کولر ، پنجره ، تابلوهای تبلیغاتی ، بالکن و … گرفته، تا الحاق طبقۀ جدید به ساختمان و نصب نمای جدید بر روی نماهای قدیمی و…

۲.ساخت برجها و بلند مرتبه ها

۳.تنوع کنترل نشده در رنگ ها و مصالح مورد استفاده در نماهاي شهري

عامل دیگری که باعث برهم خوردن نظم شهری و ایجاد آشفتگی در آن می شود، تنوع بی حد و حصر و کنترل نشده در رنگ ها و مصالح مورد استفاده است.بدیهی است وجود تنوع برای جلوگیری از یکنواختی و همسان شدن نماها لازم است، اما تنوعی زیباست که از آگاهی برخاسته باشد.

۴.تنوع بي حد و مرز در نماهاي شهري

مسئلۀ دیگری که بر بی نظمی موجود در شهر می افزاید، این است که گویا برای شکل نماها هیچ محدودیتی وجود نداشته و افراد می توانند تمام خلاقیت خود را در این زمینه شکوفا نموده، فرم های بدیع ایجاد نمایند که همه ی ما نمونه ی این گونه نماها را به وفور دیده ایم.

نویسنده:مهندس سحر صدیق پور

1
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

هفت + هشت =

عضویت در خبرنامه شهر معماری

تمامی اطلاعات محفوظ است!