طراحی نقشه ساختمان با زمین قناس

روش های پیشرفت ساخت , گالری مطالب , معماری
مرداد ۱۰, ۱۳۹۸
بازدید : 613 بازدید

طراحی نقشه ساختمان با زمین قناس

همانطور که می دانید زمین به عنوان یک سرمایه ملی، محدود و تجدید ناپذیر محسوب می شود که امروزه از زمین استفاده های مختلفی می شود مانند : فعالیت های کشاورزی، صنعتی،ساختمانی و غیره. اما در بعضی از مواقع با زمین هایی مواجه می شویم که اضلاع آن زاویه دار و یا نامنظم هستند و ابعاد آن ها محدود هست برای خیلی از مهندسین عمران و معمار امروزه این مشکل پدید آمده است که چگونه می توان اینگونه زمین ها را طراحی و ساخت ساز کرد.

امروزه تکنیک های جدیدی برای ساخت ساز آمده است مثل طراحی های ساختمان های پیشساخته ماژولار(مدولار) که این ساختمان ها به صورت پیش ساخته در کارخانه ساخته می شوند و به محل مورد نظر(سایت پروژه) حمل می شوند و در جایگاه خود نصب می شوند. این نوع روش ساخت ساز امروزه توانسته است چنین مشکلاتی مانند زمین های بدقواره  یا زمین هایی که اضلاع آن ها نامنظم هستند را حل کند.

شیوه طراحی نقشه های اینگونه ساختمان ها به صورت شبکه ماژولار(مدولار) است که اول شبکه ماژولار را ترسیم می کنند و بعد روی این شبکه نقشه را طراحی و ترسیم می کنند. با طراحی بر روی شبکه بندی ماژولار خودکار ساختمان ما به صورت قطعه قطعه در می آید که هرقطعه جداگانه در کارخانه به صورت پیش ساخته تولید می شود و با تریلرها به محل سایت حمل می شوند و در محل مورد نظر نصب می شوند.

شیوه ساخت ساز ساختمان های پیش ساخته به چه عوامل ساخت می تواند کمک کند؟

شیوه ساخت ساز ساختمان های پیش ساخته می تواند به عوامل زیر کمک بسیار بکند:

  1. تطابق فرم با عملکرد
  2. استفاده بهینه از فضا
  3. ظرفیت تعمیر و نگهداری
  4. ظوابط طراحی و نظام مهندسی
  5. ایمنی و بهداشت
  6. اقتصادی بودن یا مقرون به صرفه بودن

طراحی  نقشه زمین های قناس

امروزه در ایران روش های پیشساخته سازی به صورت محدودی وجود دارد و این شیوه هنوز به صورت کامل به کار گرفته نشده است اما می توان از این شیوه در طراحی های زمین های نامنظم و بد قواره استفاده کرد.

به عنوان مثال وقتی ما زمینی داریم که یک یا چند ظلع  آن نامنظم یا قناس است، چطور می توان این زمین را به نحو عالی طراحی کرد؟ جواب این سوال در موارد بالا آمده است. اول ما باید زمین را به قطعاتی منظم و صاف و ابعاد مناسب تقسیم بندی کنیم مثلا مربع ۵ در ۵ چون فواصل ستون ها حداقل می تواند ۵ در ۵ باشد. و وقتی که با مربع ۵ در ۵ تقسیم بندی شد یکسری فضاهایی را در نقشه زمین اضاف آمده است. که آن ها را می توان با مربع ۳ در ۳ یا ۲ در ۲ تقسیم بندی نمود.

بعد از تقسم بندی نقشه زمین یکسری فضا را ما ایجاد کرده ایم که می توانیم آن ها را لکه گذاری(نام گذاری مثل: آشپز خانه،پذیرایی و غیره) کنیم. و تا حدودی زمین بد قواره ما طراحی شده است. اما باید موارد بالا را در نظر گرفت. با تقسیم بندی و چیدمان فضا ها کنار هم می توانیم مواردی چون تطابق فرم با عملکرد،استفاده بهینه از فضا،ظرفیت تعمیر و نگهداری،ظوابط طراحی و نظام مهندسی،ایمنی و بهداشت و اقتصادی بودن یا مقرون به صرفه بودن را در طراحی های خود به کار بگیریم.

طرح اولیه

طراحی زمین هایی با اضلاع نامنظم و زاویه دار

پلان طراحی شده

طراحی زمین هایی با اضلاع نامنظم و زاویه دار

جهت بهره بردن از مطالب و پروژه های معماری و فیلم های آموزشی  ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید:

 

2
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

هشت + شش =

عضویت در خبرنامه شهر معماری

تمامی اطلاعات محفوظ است!