بهترین انتخاب رنگ برای اتاق کودک کدام است؟

طراحی , طراحی داخلی
مهر ۳, ۱۳۹۹
بازدید : 43 بازدید

تاثیر رنگ در روحیه کودکان

با توجه به تحقیقات و روانشناسی رنگ ها یکی از نکات مهمی که میتواند در شکل گیری روحیه و رفتار کودکان تاثیر داشته باشد استفاده از رنگ در اتاق کودک است.

به همین دلیل باید در انتخاب رنگ اتاق خواب کودکان و وسایل اتاق و اسباب بازی ها و… دقت کرد تا کودکی سالم و باهوش داشته باشیم.

اگر از رنگ های متفاوت بیشتری در اتاق خواب کودک استفاده کنیم نیاز ما به اکسسوری و وسایل دیگر کمتر میشود و بدین گونه هزینه کمتری استفاده میشود و نیاز به بودجه کمتری برای طراحی اتاق کودک است.

اتاق خواب کودک

روانشناسی رنگ در اتاق کودک

رنگ ها به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند سرد و گرم که با ترکیب آن ها میتوانیم بهترین طراحی برای اتاق کودکان انجام دهیم و باعث تاثیر مثبت در روحیه کودکانمان شویم.

با ما همراه باشید تا رنگ ها را تک به تک معرفی و ویژگی آنها را توضیح دهیم.

رنگ های گرم در طراحی فضا

رنگ هایی که خلق و خوی آتشی دارند مانند:قرمز،نارنجی،زرد رنگهای گرم می نامند.از ترکیب رنگ های گرم با یکدیگر رنگ گرم دیگری بوجود می آید.استفاده از رنگ های گرم در فضا بصورت یکدست ممکن است باعث اذیت بشود بهتر است در کنار رنگهای گرم از رنگ های سرد نیز استفاده بشود.

رنگ های گرم

رنگ نارنجی:

نارنجی رنگ گرمی است که در ارتباطات کودکان تاثیر میگذارد و ارتباط اجتماعی آن ها را تقویت میکند.اما باید به این نکته توجه داشت که استفاده زیاد از رنگ نارجنی در اتاق خواب کودک ممکن است باعث بیش فعال شدن و پر جنب وجوش شدن کودک شود و بهتر است این رنگ در مهدکودک ها استفاده بشود.

رنگ نارنجی شوق و اشتیاق و تحرک را ایجاد میکند و نباید از زنگ نارنجی در اتاق خواب زیاد استفاده بشود و همچنین اشتها و خلاقیت کودکان را افزایش میدهد.

رنگ نارنجی

رنگ زرد:

رنگ زرد نیز یک رنگ گرم محسوب میشود که ایجاد شادابی میشود و فعالیت مغز را افزایش میدهد ولی یک نکته منفی که دارد این است که چشم را خسته میکند و استفاده از این رنگ در اتاق خواب کودک بستگی به پررنگ بودن و کمرنگ بودن آن دارد و زرد پر رنگ تمرکز را افزایش داده و زرد کمرنگ عملکرد حافظه را افزایش داده و باعث آرامش میشود.

رنگ زرد

رنگ قرمز:

رنگ قرمز هیچوقت برای اتاق کودکان پیشنهاد داده نمیشود به دلیل اینکه باعث تاثیرات منفی و خشونت در رفتار کودکان و مانع تمرکز میشود و گاهی باعث سردرد و کابوس نیز میشود.

البته اگر رنگ قرمز به درستی در کنار رنگ های دیگر استفاده بشود باعث انرژی میشود که برای اتاق ورزش و مهدکودک مناسب است.

رنگ قرمز

 رنگ صورتی :

رنگ صورتی تقریبا در همه جای دنیا بعوان رنگ دخترانه شناخته شده است به این دلیل که رنگ صورتی آرامش بخش است و احساسات انسان را افزایش میدهد.رنگ صورتی در اتاق خواب کودکان اگر زیاد و تک رنگ استفاده بشود باعث خستگی و گاهی همراه با عصبانیت و هیجان های کاذب همراه باشد.

رنگ صورتی بهتر است با رنگ سفید ترکیب شود تا باعث تعادل ذهنی و عاطفی در کودکان شود.

رنگ صورتیرنگ های سرد در طراحی فضا

رنگ های آبی سبز بنفش  و ترکیب آنها رنگ های سرد بشمار میروند.وقتی به رنگ های سرد نگاه میکنیم احساس سردی و یخ زدگی در خود میبینیم رنگ های سرد آرام و ساکت هستندکه به آنها رنگ های غیر فعال نیز گفته میشود.

رنگ های سرد

رنگ آبی:

رنگ آبی رنگی سرد است که برخلاف رنگ قرمز پرازآرامش است و تحرک را کم میکند و فشار خون را کاهش میدهد و باعث کم اشتهایی میشود.اگر در مناطق گرم زنگی میکنید رنگ آبی خنکی بیشتری به اتاق میدهد.

رنگ آبی جنب و جوش کودکان را کم میکند و باعث افسردگی میشود بهتر است رانگ آبی با رنگ سفید ترکیب بشود تا اتاق افسرده و سرد نباشد.

رنگ آبی

رنگ سبز:

رنگ سبز برگرفته از طبیعت است که باعث آرامش در کودک میشود.رنگ سبز دلپذیر است و به کودک احساس خوبی را منتقل میکند.

رنگ سبز به بی خوابی کودک کمک میکندو دید را بهبود میدهد.این رنگ علاقه کودک شما به درس خواندن و یادگیری را افزایش میدهد. رنگ سبز رنگ مناسبی برای افرادی است که میخواهند کودکی باهوش ،درس خوان و عاشق طبیعت داشته باشند.

رنگ سبز

رنگ بنفش:

این رنگ ترکیبی از دو رنگ قرمزو آبی است که خصوصیات هرکدام را با توجه به پررنگ و کمرنگ تر بودن خود میتواند داشته باشد بطور مثال بنفش روشن و یاسی رنگ آرامبخش است ولی بنفش تیره رنگ تجملی و لوکس محسوب میشود.

رنگ بنفش خلاقیت را افزایش میدهد و بعنوان رنگ جادویی و رویایی است که اگر دنبال یک اتاق جادویی و مجلل هستید این رنگ مناسب است.

رنگ بنفش

تاثیر رنگ سفید در دیوار اتاق خواب کودک

رنگ سفید برای کودکان کم حرف و کودکانی که عزت نفس پایینی دارند مناسب است زیرا باعث افزایش عزت نفس و صحبت کردن کودکان میشود.

رنگ سفید رنگی خنثی و دل باز است که در خانه های مدرن بسیار استفاده میشود که زیاد استفاده کردن از این رنگ باعث خستگی میشود بهتر است در کنار این رنگ از رنگ های گرم مانند صورتی ، بنفش یا آبی استفاده بشود تا زیبایی خاصی به اتاق کودک بدهد.

رنگ سفید

رنگ طوسی:

همه ما رنگ طوسی را بعنوان رنگ افسردگی میشناسیم ولی این رنگ حس های دیگری مانند حس آرامش و تفکر به انسان منتقل میکند.

این رنگ برای اتاق کودک توصیه نمیشود زیرا باعث افسرگی کودک میشود. ترکیب رنگ طوسی با رنگ های گرک مانند صورتی و زرد بسیار دلنشین است.

رنگ طوسی

رنگ سیاه:

رنگ سیاه گزینه مناسبی برای اتاق کودک نیست ولی برای فضا های دیگر خانه که پنجره های بزرگی داشته باشد مناسب است .معمولا رنگ سیاه برای دیوارها استفاده نمیشود و بیشتر از وسایل سیاه استفاده میشود که اگر در کنار رنگ روشن مانند سفید ادغام گردد بسیار زیبا میشود.

رنگ سیاه

رنگ قهوه ایی:

رنگ قهوه ایی برگرفته از رنگ خاک است و گزینه مناسبی برای اتاق کودک است رنگ قهوه ایی بهتر است بصورت روشن و تیره استفاده بشود و درکنار رنگ کرم به خوبی خود را نشان میدهد و باعث زیبایی بیشتری میشودو همچنین برای کمتر کثیف نشان داده شدن اتاق کودک گزینه مناسبی است.

رنگ قهوه ایی

 

برای مشاهده طراحی اتاق خواب به این قسمت مراجعه شود.

برای طراحی داخلی، طراحی نقشه و طراحی نما ساختمان می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین در سایت ما ثبت کنید!!

4
امتیاز :
بهترین انتخاب رنگ برای اتاق کودک کدام است؟
10 از 1 رای
دیدگاهتان را بنویسید

هشت + شانزده =