تاسیسات آب و فاضلاب سرویس های بهداشتی

تاسیسات , مقالات تاسیساتی
خرداد ۲۸, ۱۳۹۹
بازدید : 35 بازدید

جزئیات مهم تاسیسات سرویس های بهداشتی

تاسیسات سرویس های بهداشتی: در آشپزخانه و همچنین سرویس های بهداشتی یعنی حمام و توالت، تجهیزات فنی ساختمان بیش از دیگر فضاها متراکم هستند. به جز مساله قرار گیری و آرایش این تاسیسات در کنار یکدیگر که نحوه استفاده از آن ها را معقول می نماید، استفاده صحبح و نصب درست آن ها در محل خود نتنها سلامت ساکنین را تامین می نماید، بلکه موجب طول عمر ساختمان و تجهیزات آن خواهد شد.

انواع توالت های مورد استفاده در ساختمان 

توالت های مورد استفاده در ساختمان ها، مخصوصا ساختمان های ایرانی به دو شیوه می باشد: توالت ایرانی، توالت فرنگی. اندازه استاندارد سنگ توالت ایرانی ۶۰×۴۰ سانتیمتر می باشد که از جنس چینی لعابدار است و در طرح و رنگ های مختلف تولید می شود.

نکات مهم برای کار گذاشتن سنگ توالت ایرانی به شرح زیر می باشد:

  1. زیر سنگ توالت (مابین سنگ و عایق کف) باید کاملا از مواد مناسب، مثل ماسه پر شود. ماسه باعث می شود که یک فضای مناسب برای کار گذاشتن توالت ایرانی به وجود آید. اگر مابین عایق کف و سنگ توالت، فضای خالی وجود داشته باشد، سنگ با کوچکترین ضربه ای ترک بر می دارد.
  2. عایقکاری کف توالت باید در زیر سنگ توالت به صورت یکپارچه قرار گرفته و تا داخل لوله فاضلاب ادامه یابد.
  3. در کار گذاشتن سنگ توالت ایرانی نباید از ضربه استفاده شود و سطح آن درست همتراز کاشی کف قرار گیرد.
  4. با عنایت به شرع مقدس، سنگ توالت باید خلاف جهت قبله مسلمانان قرار گیرد.
  5. در دوره عملیات ساختمان سازی چون احتمال ریختن نخاله های ساختمانی و دوغاب و ملات به داخل توالت وجود دارد، بنابراین با وسیله مطمئنی باید راه فاضلاب آن را مسدود و به منظور جلوگیری از شکستن آن داخل آن را از ماسه پر کنیم.
  6. سنگ توالت ایرانی باید از هر طرف از دیوار ۳۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد.

جزئیات تاسیسات توالت فرنگی

توالت فرنگی به منظور استفاده سالمندان و معلولین و یا در صورت نیاز به تعبیه توالت در داخل حمام، از توالت فرنگی استفاده می شود. توالت فرنگی مانند توالت ایرانی پس از اتمام کارهای بنایی نصب و راه اندازی می شوند. جنس سنگ توالت فرنگی از چینی لعابدار است و ارتفاع آن بین ۳۸ تا ۴۰ سانتی متر است.

جزئیات تاسیسات توالت فرنگی

نقش شتر گلو یا سیفون آب در انواع توالت ها

شتر گلو یک لوله S شکل است که دائم پر از آب می باشد، این لوله که به سیفون آب یا شترگلو معروف است، از خروج گازهای بد بو و سمی به داخل ساختمان جلوگیری می کند.

هر لوله ای که به فاضلاب متصل می شود، باید به یک گلویی مجزا مجهز شود. در صورتی که چند خروجی آب بلاواسطه در کنار هم قرار گرفته باشند، می توان آن ها را به یک شترگلوی مشترک متصل کرد. دقت کنید که همواره مقداری آب در داخل لوله باقی می ماند و مانع از خروج گازها می شود. شترگلو یا سیفون برای انواع توالت ها، روشویی و ظرف شویی استفاده می شود.

شترگلو از جنس چدن یا پی وی سی هست که به انواع توالت ها متصل می شود. شترگلو یا سیفون توالت فرنگی، داخل خود سنگ توالت وجود دارد و مستقیما به لوله فاضلاب وصل می شود.

نقش شتر گلو یا سیفون آب در انواع توالت ها

انواع تاسیسات شستشو دهنده توالت

انواع سنگ های توالت به وسیله دستگاه هایی که به سیستم لوله کشی فاضلاب و آب متصل هستند شستشو داده می شوند این دستگاه ها بر دو نوع هستند:

۱. فلاش تانک: که در محفظه مخصوصی مقداری آب ذخیره می نمایند. این آب پس از کشیدن یک اهرم یکباره تخلیه می شود و موجب پاکیزگی توالت می شود. و از این نوع فلاش تانک ها در دو نوع مرتفع و کم ارتفاع ساخته می شوند.

نوع اول با گنجایش حدود ۶ لیتر آب در ارتفاع بیشتر یا مساوی ۱/۵ متر از سطح توالت نصب می شود. محفظه این دستگاه از ورق گالوانیزه با مواد پلاستیکی ساخته می شود. در صورتی که وزن فلاش تانک زیاد باشد، باید آن را بر روی کنسول فلزی نصب کرد.

قطر مفید لوله ای که این دستگاه را به توالت متصل می نماید ۳ سانتیمتر است و به وسیله یک استوانه یا حلقه لاستیکی مخصوص به سنگ توالت متصل می شود.

فلاش تانک های کوتاه که معمولا به توالت های فرنگی متصل هستند، اغلب از جنس چینی لعابدار ساخته شده اند و با همان مکانیزم فلاش تانک های بلند عمل می نمایند. اتصال آن ها به وسیله پیچ به توالت فرنگی انجام می گردد.

۲.فشاری توالت: که جای بسیار اندکی را اشغال می کند. فشاری باید پشت کاسه توالت و نه در کنار آن، به صورت روکار و یا توکار نصب شود. فشاری توالت به وسیله یک لوله و بست لاستیکی به سنگ توالت متصل می شود.

انواع تاسیسات شستشو دهنده توالت

نقش کف شور در تاسیسات سرویس های بهداشتی و آشپزخانه

در هر محلی که آبریزی بر روی کف وجود دارد، بهتر است که یک کفشور گذاشته شود. حمام باید دارای یک کفشور باشد. کفشورها معمولا از جنس چدن یا پلاستیک هستند. از آنجا که فاضلاب کفشور به صورت عمودی از سقف عبور می کند، باید طوری از میان عایق بندی سقف عبور داده شود، که امکان نفوذ رطوبت به سقف وجود نداشته باشند.

به همین دلیل ورق عایقکاری را به داخل لوله وارد می کنند، تا کوچکترین امکان نفوذ رطوبت وجود نداشته باشد. کف سرویس های بهداشتی که کف شور دارند، دارای شیب نیم تا یک درصد به سمت آن هستند. در صورتی که سنگ توالت ایرانی در سرویس کار گذارده شده باشد شیب بندی به طرف آن انجام خواهد شد و نیازی به تعبیه کف شور نیست.

به منظور جلوگیری از ورود نخاله های ساختمانی به داخل کفشور و لوله های فاضلاب در طول دوره اجرای ساختمان توصیه می شود که درب کفشورها برداشته و لوله آن را با وسیله مطمئنی بسته و پس از اتمام عملیات، لوله ها باز و درب کفشور در محل خود قرار گیرد.

نقش کف شور در تاسیسات سرویس های بهداشتی و آشپزخانه

Like
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

4 − 3 =