طراحی ساختمان های مسکونی در یک شهر ایده آل

برنامه ریزی کاربری اراضی شهری , معماری
خرداد ۲۸, ۱۳۹۹
بازدید : 18 بازدید

ساختمانسازی در یک شهر ایده آل و زیبا چگونه است؟

در شهرهای بزرگ و یا کلان شهرها که جمعیت زیاد می باشد، بهترین شهرها، شهرهایی هستند که تمامی مشکلات بزرگشان مانند ترافیک، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و کمبود امکانات را با ساختمان سازی درست رفع شده باشد.

مثلا در کشور ژاپن که جمعیت بسیار زیاد است، شهرها بدون ترافیک و آلودگی هوا می باشد و امکانات و دسترسی ها به آسان ترین شکل صورت می گیرد. این به این دلیل است که آن ها برنامه دقیقی برای کاربری اراضی شهری و بهترین معماری و ساختمان سازی را دارند.

در اینجا باید بگم زمین یک ثرمایه ملی و تجدید ناپذیر می باشد، پس باید در ساختمان سازی، طراحی و شکل گیری محله و شهرک به بهترین عمل کنیم. در شهرهای بزرگ و ساختمان ها بزرگ (مانند برج ها) باید فاصله خانه تا محل کار یا مدرسه ۵ دقیقه باشد. یا مثلا محل کار افراد ساکن برج داخل همان برج باشد. حتی فروشگاه باید داخل همان ساختمان یا برج باشند، تا تمامی نیازهای افراد را در کمترین زمان و کمترین فاصله مکانی رفع نمایند.

فاصله خانه تا مدرسه در ایران باید به چه مقدار باشد؟

در ایران اگر فاصله مدرسه به خانه حدود ۴۰۰ متر در نظر گرفته شود، در این صورت واحد همسایگی ۵۰ هکتار و در صورتی که این فاصله ۸۰۰ متر باشد، مساحت لازم برای واحد همسایگی در حدود ۲۰۰ هکتار مناسب است.

محله معمولا کالبد سکونت و اشتغال ۷۰۰ الی ۱۲۵۰ خانوار با دامنه نوسان شعاع دسترسی پیاده ۳۰۰ الی ۳۷۵ متر (۴ تا ۵ دقیقه پیاده) است، که با عنصر شاخص فرهنگی مسجد و آموزشی (دبستان) تعریف می شود. در برنامه ریزی و طراحی، امنیت عبور و مرور دانش آموزان دبستان باید رعایت شود. هر محله با شبکه سواره روی دور محله ای از سایر محلات مجاور جدا می شود.

عنصر شاخص محله مدرسه ابتدایی است که باید در جایی مکان یابی شود که امنیت عبور و مرور دانش آموزان حفظ شود و در مدت ۴-۵ دقیقه به منزل و بالعکس به منزل برسند. عنصر شاخص هویتی محله مسجد است.

1
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

12 + 19 =