راهنمای جامع طراحی اتاق خواب

طراحی , طراحی داخلی
آبان ۱۰, ۱۳۹۹
بازدید : 89 بازدید

وقتی صحبت از طراحی اتاق خواب می‌شود، نکته اصلی ایجاد تعادل کامل بین سبک و عملکرد است. حفظ این تعادل آسان نیست، بنابراین ما یک راهنمای ده مرحله ای برای شما ایجاد کرده‌ایم تا بتوانید با خیالی آسوده، یک اتاق خواب طراحی کنید! در این راهنما همه نکات از چیدمان و نورپردازی گرفته تا رنگ کفپوش را پوشش می دهیم. با ما همراه باشید!

بیشتر بخوانیم: چگونه یک کمد جادار برای اتاقمان طراحی کنیم؟

بهترین روش برای طراحی اتاق خواب

برای طراحی یک اتاق خواب باید عناصری را در نظر بگیرید که باعث ایجاد هماهنگی در فضای شما می‌شوند. با ارزیابی اندازه، شکل، سطح نور طبیعی اتاق خواب و هر ویژگی دیگری که ممکن است لازم باشد شروع کنید. کمی دقیق تر به آنها فکر کنید.

در ادامه سبک‌های مختلف طراحی اتاق خواب را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

طراحی اتاق خواب

۱. بهترین رنگ را برای اتاق خواب خود انتخاب کنید!

برای اینکه فضای اتاق خواب بیشتر به‌نظر برسد، یک رنگ روشن انتخاب کنید. اگر اتاق شما رو به شمال است، رنگ های گرم را درنظر بگیرید.

رنگ در ایجاد جو در فضای شما نقش مهمی دارد. بنابراین، ترکیب رنگ اتاق خواب باید یکی از اولین ملاحظات شما در هنگام طراحی اتاق خواب باشد. انتخاب بهترین رنگ به شما کمک می‌کند که نور طبیعی بیشتری را به داخل اتاق بیاورید. ترکیب رنگ اتاق خواب باید به‌گونه‌ای باشد که باعث ایجاد آرامش شود، نه هیجان بیش‌از‌حد!

بیشتر بخوانیم:بهترین انتخاب رنگ برای اتاق کودکان کدام است؟

طراحی اتاق خواب

بهتر است احتیاط را کنار بگذارید و یک پالت رنگی ملایم را انتخاب کنید. یک اتاق خواب خاکستری هنوز محبوبیت زیادی دارد. خاکستری رنگ بسیار آرامبخشی است.

کاغذ دیواری‌ها و طرح‌های برجسته دیوار نیز گزینه‌های خوبی برای اتاق خواب محسوب می‌شوند. کاغذ دیواری به طراحی اتاق خواب، گرما می‌بخشد و یک ترفند مفید برای بزرگتر نشان دادن اتاق خواب‌های کوچک است.

۲. یک چیدمان مناسب برای اتاق خواب درنظر بگیرید!

چیدمان اتاق خواب شما یک نکته مهم در طراحی اتاق خواب است. ممکن است انعطاف‌پذیری کمی داشته باشید، اما ارزش دارد که با توجه به جهتی که نور طبیعی از آن می‌آید یک طرح مناسب را روی کاغذ بکشید.

با قرار دادن تختخواب خود شروع کنید و سایر مبلمان اطراف آن را مرتب کنید. بهتر است تخت خود را به طولی طولانی در یک اتاق مستطیل شکل قرار دهید، در حالی که اتاق های خواب بزرگتر باعث ایجاد خلاقیت بیشتر می شوند و ممکن است بخواهید تخت را در مرکز اتاق قرار دهید. هنگام برنامه ریزی برای چیدمان اتاق خواب های کوچک ، در نظر بگیرید که تختخواب را به گوشه ای منتقل کنید تا فضای کف را به طور کامل نجات دهید.

اکنون در نظر بگیرید که چقدر اتاق (و بودجه) برای ذخیره اتاق خواب دارید. مبلمان اتاق خواب نصب شده گران تر و ظاهری رسمی دارند اما استفاده بهینه از فضا را به ویژه در یک اتاق خواب کوچک یا یک اتاق به شکل ناجور ، مانند اتاق خواب در بالا ، ارائه می دهند. مبلمان بدون لباس نیازی به همخوانی ندارند ، اما باید حداقل کمد لباس ، میز آرایش و میزهای کنار تخت را هدف خود قرار دهید

اگر اتاق خواب شما بزرگ است و نزدیکترین سرویس بهداشتی در طبقه دیگری است ، ممکن است بخواهید یک اتاق خصوصی اضافه کنید. حمام اختصاصی را می توان بدون مجوز برنامه ریزی اضافه کرد ، اگرچه باید مطابق با مقررات ساختمان باشد.متناوباً ، فضای اضافی اتاق خواب می تواند به یک اتاق لباس تبدیل شود .

طراحی اتاق خواب

بهترین تختخواب را برای فضای خود انتخاب کنید

انتخاب تخت فقط خرید یک قاب تختخواب زیبا نیست. بلکه یک قاب تخت خواب متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید. به عنوان مثال ، آیا کمبود اتاق خواب دارید و می توانید از یک دیوان با کشوهای داخلی استفاده کنید ، یا یک تختخواب که برای نشان دادن ذخیره سازی مخفی در پایه بلند می شود ، یا یک تخت با یک سر تخته ذخیره سازی؟

آیا شما واقعاً به یک تختخواب با اندازه بزرگ نیاز دارید یا می توانید در عوض با تختخواب دو نفره در فضای خود صرفه جویی کنید؟

سبک تختخواب چطور؟ این باید مکمل طرح کلی شما باشد ، اما می تواند برای دیکته کردن آن نیز استفاده شود. به عنوان مثال ، اگر علاقه شما به ظاهری ساده و مینیمالیستی با لبه کم است ، به دنبال یک قاب چوبی ساده و سفید شسته بروید. اگر می خواهید احساس لوکس بودن یا تزریق الگو یا رنگ به آن اضافه کنید ، یک تختخواب با یک تابلو فرش روکش دار وعالی خواهد بود.

  1. در مورد بافت فکر کنید

روتختی خوب و مرغوب برای ایجاد تختخواب راحت و ایجاد ظاهری تمام و کمال در طراحی اتاق خواب شما مهم است. برای اطمینان از ماندگاری ملافه تختخواب خود ، تعداد نخ زیاد (حداقل ۳۰۰) را انتخاب کنید اگر ترجیح شما پنبه است و ملافه های پارچه ای که منبع ساخت آن را کاملاً فاش کند. همچنین اگر وقت ندارید ، یا نمی خواهید ملحفه خود را اتو کنید ، پارچه ملافه بسیار عالی است ، زیرا ظاهراً حالت پریشانی دارد.

  1. در مبلمان اتاق خواب سرمایه گذاری کنید

اولین نکته در انتخاب مبلمان اتاق خواب این است که آیا باید به سراغ واحدهای نصب شده بروید یا واحدهای مستقل. این انتخاب تا حدودی به شکل اتاق خواب شما تعیین می شود: اتاق هایی با شکل ناجور از یک راه حل نصب شده اختصاصی بهره مند می شوند.

فضاهای استانداردتر در ویژگی های جدید با مجموعه مبلمان به خوبی انتخاب شده یا ترکیبی از میزهای کنار تخت ، واحدهای ذخیره سازی اتاق خواب و کمد لباس مستقل ، بهترین عملکرد را خواهند داشت.

گزینه های مستقل می توانند به طور قابل توجهی ارزان تر از واحدهای نصب شده باشند و اگر دوست دارید طراحی اتاق خواب خود را تغییر دهید هر چند سال یک بار جایگزین می شوید. اگر در انتخاب مبلمان اتاق خواب خود فقط باید از یک قانون پیروی کنید ، قطعاتی را انتخاب کنید که به عنوان محل نگهداری اتاق خواب دو برابر شوند.

انتخاب وسایلی که قابهای ظریف یا رنگ روشن دارند از اضافه بار فضا به صورت بصری جلوگیری می کند و همچنین باعث می شود اتاق خواب بزرگتر ، رسمیت و روشنایی بیشتری داشته باشد.اگر در حال طراحی اتاق خوابی هستید که فضای آن تنگ باشد ، کمد لباس آینه ای بهترین ترفند برای افزایش بصری اندازه اتاق است.

طراحی اتاق خواب

بیشتر بخوانیم:چیدمان مبلمان پذیرایی خانه

  1. راه های جستجوی فضای بعدی خود را پیدا کنید

گزینه های نگهداری اتاق خواب باید به راحتی چشم و همچنین کارا باشند. ایده های خاص طراحی شده برای ذخیره اتاق خواب به فضای شما کمک می کند ، در حالی که محل نگهداری جواهرات ، لوازم آرایش ، لباس و وسایل کفش اتاق را مرتب و منظم نگه می دارد ، اگر می خواهید اتاق خواب آرام باشد ، یک ضرورت است.

فضای اتاق خواب خود را مخلوط و تطبیق دهید ، به خصوص اگر وسایل زیادی دارید که نیاز به مرتب سازی و مرتب سازی دارند و فضای کافی برای انواع واحدهای ذخیره سازی. همچنین می توانید یک مجموعه ذخیره اتاق خواب انتخاب کنید ، کابینت های تختخواب خود را با کمد لباس و قاب تختخواب خود مطابقت دهید و برای حداکثر گزینه های ذخیره سازی ، نیمکت ذخیره اتاق خواب یا صندوق ذخیره اتاق خواب را اضافه کنید.

  1. سطح نور طبیعی را با پرده ها پنجره تنظیم کنید

اتاق های خواب در طول روز به نور طبیعی زیادی نیاز دارند و چیدمان اتاق خواب شما تا حد زیادی به محل تابش نور بستگی دارد.با این حال ، پنجره ها نه تنها باعث ایجاد نور آزار دهنده در طول تابستان ، بلکه همچنین گرمای بیش از حد در روزهای گرم (به ویژه در اتاق های رو به جنوب) و روزهای سرد در زمستان می شوند. نصب شیشه دو جداره یک راه حل برای مشکل است ، در حالی که می توان گرمای تابستان را با کرکره ، پرده و حتی کرکره پنجره کنترل کرد.

  1. در مصالح روشنایی نیز سرمایه گذاری کنید

اگرچه هنگام طراحی اتاق خواب نور طبیعی مهم است ، اما بیشتر ما در تاریکی هوا زمان بیشتری را در اتاق خواب خود سپری خواهیم کرد ، بنابراین به حداکثر رساندن پتانسیل نور مصنوعی اتاق خواب با یک طراحی هوشمندانه اتاق خواب برای ایجاد فضای دنج و آرامش بسیار مهم است.

طراحی اتاق خواب

به نور ملایم و پخش شده از چراغ خوابهای کم نور یا چراغهای دیواری فکر کنید. اگر مثلاً در کمد لباس دارای روشنایی یکپارچه و در اطراف میز آرایش خود دارای نور مناسب باشید ، چراغ سقفی غیرضروری است ، اما در یک اتاق با سقف بلند ، یک لوستر یا آباژور با اندازه بیش از حد ، یک نقطه تزئینی کانونی ایجاد می کند .

بیشتر بخوانیم:نورپردازی مصنوعی در معماری و بررسی آن

  1. از گزینه های کفپوش اتاق خواب خود بازدید کنید

انتخاب کفپوش اتاق خواب در واقع به حداکثر رساندن راحتی و گرما است. جای تعجب ندارد که فرش محبوب ترین گزینه کفپوش برای بیشتر طراحی های اتاق خواب است ، اما کفپوش چوبی جامد گزینه عالی دیگری است ، زیرا هنوز هم می تواند زیر پا گرم باشد ، به خصوص اگر فرش اضافه کنید.

چوب جامد یک گزینه گران قیمت است ، بنابراین به جای آن کفپوش چوبی مهندسی شده را در نظر بگیرید ، که با دوام خواهد بود و تقریباً از چوب جامد قابل تشخیص نیست ، اگرچه در بیشتر موارد کمی مقرون به صرفه است. اگر بودجه کمی دارید ، کفپوش لمینت یا کفپوش وینیل را در نظر بگیرید ، با گزینه های با کیفیت بالاتر ، ظاهر چوب را کاملاً قانع کننده تکرار می کند.

کفپوش های سنگی واقعی می توانند در اتاق خواب های معاصر کار کنند ، اما برای خنک سازی خنک شدن طبیعی این مواد ، نصب گرمایش از کف را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانیم:پارکت بهتر است یا سرامیک؟کدایک کفپوش بهتری است؟

  1. با لوازم جانبی طراحی اتاق خواب خود را زیبا کنید

در هر اتاق خواب ، بزرگ یا کوچک ، چند اثر نهایی می تواند تفاوت ایجاد کند. نحوه انتخاب لوازم جانبی برای اتاق خواب کاملاً به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد: روی یک فرش با کیفیت سرمایه گذاری کنید و بلافاصله اتاق خواب خود را با ظرافت بیشتری ببینید. بالشتک های لایه و پرتاب به بالا فاکتور راحتی. ایجاد یک دیوار گالری برای اضافه کردن علاقه و رنگ، نمایش عکس ها و تصاویر برای شخصی سازی اتاق خواب ؛ و از گیاهان خانگی برای ایجاد فضای سالم استفاده کنید.

لوازم جانبی خود را سبک کنید تا یک طرح رنگی جذاب و بافت متنوعی ایجاد کند. پنبه و ساتن برای نرمتر کردن ظاهر و احساس اتاق خواب های بزرگ و کوچک شگفتی ایجاد می کنند.

برای طراحی داخلی، طراحی نقشه و طراحی نما ساختمان می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین در سایت ما ثبت کنید!!

5
امتیاز :
راهنمای جامع طراحی اتاق خواب
5 از 2 رای
دیدگاهتان را بنویسید

18 − 15 =