علل ایجاد نشست ساختمان

تاسیسات , مقالات تاسیساتی
مهر ۲۷, ۱۳۹۹
بازدید : 35 بازدید

آشنایی با مفهموم نشست ساختمان

مفهموم کلی نشست  این است که در بعضی از ساختمان ها به دلیل اجرای نادرست فونداسیون که لایه زیرین ساختمان و پایه ساختمان است باعث ایجاد نشست در ساختمان میشوند و این نشست باعث ترک خوردگی در نما و فضای داخلی ساختمان ،گود شدن کف ساختمان و حتی در بعضی از موارد که نشست شدید باشد باعث میشود ساختمان به یک سمت تمایل پیدا کند و کج شود نشست به معنی جابجا شدن خاک زیر ساختمان به سمت پایین است.

نشست زمین

بررسی برخی از علائم نشست ساختمان

در اینجا برخی از علائم که موجب نشست در ساختمان میشوند را توضیح خواهیم داد ولی باید در ابتدا بگوییم این علائم ممکن است در بعضی مواقع نشان از مشکلات دیگر ساختمان باشد و مربوط به نشست ساختمان نباشد ولی بهتر است در صورت بروز این علائم برای اطمینان خاطر علت آن را جویا شوید تا مشکلات بیشتری پیش نیاید.

فاصله اندازی بین دیوار و کف ساختمان

یکی از آشکارترین علائم نشست خانه فاصله بین قسمت پایین دیوار و کف ساختمان است.

ترک اطراف میخ کوبیده شده به دیوار

اگر پس از مدتی مشاهده کردید که در اطراف میخی که به دیوار کوبیده شده است ترک هایی وجود دارد آن را جدی بگیرید و دلیل ایجاد آن را جویا شوید ممکن است این نشانه ایی از ایجاد نشست خانه باشد.

برآمدگی و شکم آوردن کف ساختمان

یکی دیگر از علائم نشست خانه برآمدگی در کف ساختمان است که از اتصال ستون های تکیه گاهی بوجود می آید و بیشتر این اتفاق در کنار دیوار ها ممکن است بوجود بیاید.

ایجاد ترک بر روی دیوار زیر زمین

اگر بر روی دیوار زیرزمین چه بصورت عمودی و چه بصورت افقی مشاهده کردیدباید بدانید که این ترک ها بر اثر ورود آب به دیوار های زیر زمین ایجاد شده اند که باعث جابجایی و تکان دیوار میشود و همچنین اگر دیدی که درزها در دیوارهایی بتنی ایجاد شده است بدانید که مشکل اصلی از فونداسیون ساختمان است و باعث ایجاد نشست خاک میشود.

ایجاد ترک بر رویا دیوارهای آجری و بلوکی

اگر در ساختمان ترک هایی بر روی دیوار خود دید باید بدانید یکی از دلایل ایجاد ترک وجود نشست در ساختمان است که معمولا در دیوارهای آجری و بلوکی به صورت مورب خود را نشان میدهد که این ترک ها از گوشه دیوار شروع شده و تا لبه پنجره ادامه دارند.

ترک ها در ساختمان های آجری ممکن است پله ایی ،عمودی و افقی پدید بیایند که هرکدام از این شکل ها نشانه خاصی دارد.ترک های افقی نشان دهنده از خاک زیرین به فونداسیون ساختمان فشار رو به سمت بالا است و باعث ایجاد ترک شده است و ترک های عمودی نشان دهنده حرکت خاک در زیر فونداسیون است. ترک های پله ایی نشان دهنده وجود خاک نامناسب و ناپایدار در زیر فونداسیون است که باعث ایجاد نشست غیر یکنواخت در ساختمان میشود.

ترک اجر

افتادگی و تاب برداشتن درها و پنجره ها

ناپایداری ایجاد شده در در و پنجره و تاب برداشتن آن یمتواند یکی از علائم نشست در ساختمان باشد ولی این مور میتواند دلایل دیگری هم داشته باشد اما اگر در کنار در و پنجره ترک هایی در دیوار مشاهده کردید حتما جدی بگیرید.

سهل انگاری هایی که باعث ایجاد نشست در ساختمان میشوند

 • در بعضی از مواقع به دلیل اینکه اطلاعات غلط و نادرسی به مهندس سازه داده میشود باعث میشود تا فونداسیونی که زیر ساختمان به کار میبرد نسبت به مقاومت مجاز خاک که فونداسیون روی آن قرار میگیرد مناسب نباشد و نیروهای وارده بر روی خاک زیرین بیش از حد توان خاک باشد.
 • در بعضی از مواقع آزمایشاتی که درمورد مقاومت خاک صورت میگیرد نادرست و اشتباه است که این امر نیز باعث میشود تا فونداسیون به غلط اجرا گردد.
 • یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث ایجاد نشست در ساختمان شود گودبرداری بیش از اندازه است که برای جبران آن خاک ریزی انجام میشود تا مقدار گود به حد تراز خود برسد و این کار بدون در نظر گرفتن تقویت خاک ممکن است صورت بگیرد که بعد ها موجب نشست ساختمان میشود.

گودبرداری

 • معمولا خاک لایه های متفاوتی دارد یکی از عوامل بروز نشست ساختمان این مورد است که هنگان گودبرداری دقت لازم به انواع مختلف خاکی که در بستر گودبرداری است نمیشود و آزمایشات لازم انجام نمیگیرد این امر بسیار ساده ممکن است باعث ایجاد نشست در ساختمان شود.
 • آب و رطوبت موجود در خاک یکی دیگر از عوامل است که باید حتما به آن دقت شود.شکستن لوله آب و تغییر در دانه بندی و چسبندگی خاک ممکن است باعث ایجاد نشست خاک بشود.
 • اگر در هنگام گود برداری با قنات یا چاه آب مواجه شدید به هیچ وجه آن را نادیده نگیرید زیرا ممکن است بعدها موجب نشست شود.
 • برخی از دلایل بسته به صرفه جویی در هزینه ساخت است برای اینکه هزینه را کمتر کنند از میلگرد به اندازه کافی در فونداسیون استفاده نمیکنند یا بتن با کیفیت پایین استفاده میکنند.

فونداسیون

 • در ایتدای ساخت ساختمان باید تعداد طبقات را در نظر بگیریم زیرا بعداز اجرای فونداسیون و اضافه کردن تعداد طبقات باعث میشود که بار اضافه به فونداسیون و خاک زیرین وارد شود و باعث نشست زمین شود.
 • در نشست ساختمان عوامل طبیعی را دست کم و نادیده نگیرید زلزله یکی از این عوامل طبیعی است که در نشست ساختمان نقش مهمی دارد.

راهکارهایی برای جلوگیری از نشست ساختمان

 • مقاوم سازی خاک و پی برای بالا بردن توان خاک در برابر نیروهای وارده به آن
 • ایجاد دستک در فونداسیون به این معنی است که آرماتورهایی برای تقویت خاک به صورت عمودی به داخل خاک فروبرده و داخل آن را با بتن پر میکنند.
 • بهتر است تعداد ستون ها را افزایش دهیم.
 • بین ستون ها دیوارهای برشی پیوستگی ایجاد کنیم.

دستک سازی پی

برای طراحی داخلی، طراحی نقشه و طراحی نما ساختمان می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین در سایت ما ثبت کنید!!

1
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

پانزده + 20 =