نقش فرم در معماری در شکل گیری کانسبت اولیه

طراحی , طراحی داخلی
مرداد ۷, ۱۳۹۹
بازدید : 21 بازدید

چطور یک فرم یا یک فضای معماری درک می شود؟

انسان از طریق دو گیرنده فرم معماری را درک می کند:

  1. گیرنده های فاصله: مثل گوش ها، چشم ها و بینی.
  2. گیرنده های بلافاصله: تاثیراتی که ما از طریق حس لامسه درک می کنیم از طریق پوست و غشای خارجی.

نقطه شروع درک و حس یک فرم خط می باشد. با استفاده از خط و ایجاد شکل یک فضا یا محدوده مشخص می شود که کمی درک موضوع را می رساند، اما برای بهتر درک کردن فرم معماری بعد از خطوط و شکل، رسم پرسپکتیو می باشد که این امر بسیار مهم است.

بیشتر کاربرد فرم، برای طراحی حجم، طراحی نما و طراحی داخلی ساختمان است، که اگر بخواهیم مفهوم این سه عامل را به کارفرما برسانیم باید ۳ بعدی کار کنیم (پرسپکتیو). پس بهترین راه برای درک فرم و فضای معماری رسم پرسپکتیو است. در ادامه به تاثیر گذاری خط ها، شکل ها و فرم ها در معماری خواهیم پرداخت.

ما برای خلق یک فضای معماری زیبا، یا برای طراحی یک ساختمان نیاز به کانسپت داریم. کانسپت یعنی طرح اولیه، این طرح در مرحله اول از جسم و یا حجم دیگری الهام گرفته شده است، مثلا من در طراحی یک ساختمان طرح اولیه یا کانسپت خود را حجم هشت ضلعی یا مخروطی یا هر حجم زیبایی که در اطرافم مشاهده کردم انتخاب می کنم، حتی می تونم از حجم اشیاء هم استفاده کنم (مثل حجم یک صدف، یا حجم یک قایق کوچک).

چطور یک فرم یا یک فضای معماری درک می شود؟

 

تاثیرات ویژه خط و شکل در فرم و فضای معماری

در هر سبک معماری اهمیت خط متفاوت می باشد، اما در کل خط به عنوان محدود کردن سطوح مطرح می شود. در معماری برای بیان کردن ساختمان از خطوط عمودی و افقی استفاده می شود. اگر خط خمیده ای را امتداد دهیم و آن دو سر دیگر این خط را بهم برسانیم یک سطح صاف ایجاد کرده ایم، در معماری سطوح صاف در دیوار و نما به کار می رود.

در معماری نیاز به خطوط و بعد از آن نیاز به سطوح می باشد، اگر این دو نباشند فضای معماری ما ابهام است. در معماری از سطوح خمیده هم استفاده می شود مانند گنبد و غیره.

فرم دایره چه تاثیر مهم بر ذهن انسان می گذارد؟

کارل گوستاویونگ معتقد است که دایره و مربع جزء فرم های ساده و اولیه هستند که مظهر سادگی می باشند. دایره نمادی از ماه و خورشید است که ارزشی نمادین دارد. از فرم دایره بیشتر برای ساخت سالن ها تئاتر استفاده شده است، در معماری رم باستان دایره نماد عروج انسان به سوی آسمان است مانند گنبد.

تاثیر گذاری تحرک و پویایی با فرم بیضی شکل

بیضی مانند دایره است با این تفاوت که حرکت و پویایی خاصی که در بیضی است در دایره نیست. بیضی مکان هندسی نقاطی از صفحه هست که مجموعه فواصل آن ها از دونقطه ثابت به یک اندازه مثبت ثابت باشد.

بیشترین تنوع، بازی با نور و ایجاد تقارن با استفاده از فرم کره در معماری

نمایش بیشترین حد تقارن،بیشترین نظم و تنوع، ساده ترین فرم، مناسب برای بازی با نور و نمایش شکوه جلال با استفاده از فرم کره در معماری، که خواص اصلی کره آرامش، بسته بودن و جهت نداشتن است.

مربع چه تاثیری در فضای معماری می گذارد؟

مربع مانند دایره از اشکال نمادین می باشد، که یک شکل ساده، چهارگوش و هرضلع آن باهم برابر است، که هر زاویه ضلع آن ۹۰ درجه می باشد. مربع بیانگر ماده ساکن است و سمبل سنگینی، سختی و مادیت است.

آیا می دانید پر استفاده ترین فرم در معماری کدام شکل می باشد؟

مستطیل فرم و یا شکلی است که دارای دو ضلع بزرگ و دوضلع کوچک است، دوضلع بزرگ مستطیل باهم مساوی می باشند و بعد از آن دوضلع کوچک باهم مساوی هستند. پر استفاده ترین فرم در معماری مستطیل می باشد.

تاثیر گذاری حمله، جنگجویی و تعرض با استفاده از فرم مثلث در معماری

بی قاعده ترین فرم نسبت به فرم های دیگر مثلث می باشد که حمله، جنگجویی و تعرض را معنی می دهد. مثلث درای یک ساختار استخوان بندی خواصی است.

فرم هرم چه تاثیری در معماری دارد؟

هرم از فرم های اصلی هست که دارای یک نوع دوگانگی خاص است، یکی از فرم های پر تحرک با قاعده مثلث و یا مربع  هرم می باشد.

فرم هرم چه تاثیری در معماری دارد؟

تاثیر فرم ۶ یا ۸ ضلعی در معماری

زمانی که حجم ساختمان ما دایره ای شکل باشد عمق ساختمان ما قابل درک نیست، اما زمانی که حجم ساختمان ما ۶ یا ۸ ضلعی باشد به راحتی عمق ساختمان قابل درک می باشد. زنبور عسل جزء یکی از ماهرترین معماران می باشد، از جمله معماران طبیعت. زنبور عسلی را که تولید می کند در لانه های شیش ضلعی پنهان می کند اما چرا زنبور اشکال دیگری برای انبار کردن عسل انتخاب نمی کند؟

نتایج تحقیقات نشان می دهد که فضای شش ضلعی بیشترین مقدار صرفه جویی در مواد را دارد، اما در اشکال دیگر مثل دایره و مربع پس از انبار نمودن مواد یک گوشه و یا فضای خالی به وجود می آید و نمی شود از تمام محیط برای انبار استفاده کرد.

برای طراحی داخلی، طراحی نقشه و طراحی نما ساختمان می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین در سایت ما ثبت کنید!!

 

Like
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

پنج × 2 =