۸ علت مهم ترک خوردن گچ ساختمانی در دیوار و سقف

اخبار معماری , معماری
مرداد ۲۴, ۱۳۹۹
بازدید : 410 بازدید

سفیدکاری و زیباسازی داخلی با اندود گچ ساختمانی

گچ ساختمانی: همانطور که می دانید گچ یکی از اندودهای داخل ساختمان می باشد که به عنوان روکش نهایی در ساختمان به کار می رود. گچ جلوه زیبایی به ساختمان ما می بخشد، پس باید به بهترین شکل ممکن عملیات گچ کاری انجام شود تا این روکش سال ها دوام داشته باشد و خرابی آن باعث زشتی ساختمان ما نشود.

پودر گچ از پخته شدن سنگ گچ در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد تهیه می شود، همانطور که می دانید گچ ساختمانی سفید می باشد که این پودر به سرعت در آب متبلور و سخت می شود. از پودر گچ ملات گچ، گچ خاک، گچ ماسه و صفحات پیش ساخته گچی ساخته می شود.

چون سرعت گیرایش گچ بالا هست، به وسیله ورز دادن بیش ازحد و اضافه کردن آب آن را کندگیر می کنند که به آن گچ کشته می گویند. گچ کشته برای اندود نهایی سفید کاری دیوار و سقف ساختمان استفاده می شود.

سفیدکاری و زیباسازی داخل ساختمان با اندود گچ

چه دلایلی باعث ترک خوردن و ریختن گچ ساختمانی می شود؟

۸ علت مهم ترک خوردن و ریخته شدن اندود گچ ساختمانی به شرح زیر می باشد:

  1. اولین علت مهم ترک خوردن گچ این است: گچ در مقابل رطوبت مقاومتی ندارد و سریعا نم کشیده، ترک خورده و در نهایت ریخته می شود. پس در هنگام عملیات تاسیساتی لوله کشی آب و فاضلاب باید بسیار دقت شود که لوله ها بعدا دچار نشتی نشوند و باعث خرابی اندود گچ شوند.
  2. هنگام استفاده از ملات گچ در فضاهایی که مصالح زیر کار مثل تیرآهن و یا عایق رطوبتی وجود دارد باید زیر کار از توری سیمی استفاده شود، زیرا گچ، تیرآهن، عایق رطوبتی و غیره مصالح متفاوتی هستند و چسبندگی بین این مصالح به سختی ایجاد می شود و توری سیمی باعث چسبندگی بهتر گچ و جلوگیری از ترک خوردن آن می شود.
  3. دور ستون های فلزی باید رابیتس بسته شود سپس ستون ها گچکاری شوند، در غیر این صورت اندود گچ پس از مدت کوتاهی ترک می خورد.
  4. زیرکار اندود گچ باید قبل از شروع گچکاری آبپاشی شود. (مصالح زیر کار مثل: دیوار آجری، اندود سیمان، کاهگل، و غیره باید قبل از شروع گچکاری آبپاشی شوند).
  5. ضخامت گچ روی کاهگل باید بسیار نازک باشد، در ساختمان های قدیمی اندود زیر کار کاهگل بود و ضخامت آن به ۵ تا ۱۰ سانتیمتر می رسید که این ضخامت باعث سنگینی دیوار می شود و اگر ضخامت اندود گچ هم زیاد شود باعث ترک خوردن گچ می شود.
  6. سطح زیر گچکاری باید تمیز و فاقد هرگونه ملات اضافی باشد.
  7. گچکاری باید در چندین لایه یا قشر صورت گیرد تا کاملا دیوار پوشیده و یکدست شود.
  8. از اجرای گچ کاری بر روی لایه یا قشری که هنوز کاملا خشک نشده جدا خود داری کنید زیرا باعث بروز لکه های نم وعرق در سطح اندود می شود.

برای طراحی داخلی، طراحی نقشه و طراحی نما ساختمان می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین در سایت ما ثبت کنید!!

10
امتیاز :
۸ علت مهم ترک خوردن گچ ساختمانی در دیوار و سقف
5 از 5 رای
دیدگاهتان را بنویسید

سه × 2 =