سرویس و تعمیر کردن آبگرمکن مخزنی

تاسیسات , مقالات تاسیساتی
فروردین ۸, ۱۳۹۸
بازدید : 23651 بازدید

سرویس و تعمیر کردن آبگرمکن مخزنی 

شاید سرويس کردن آبگرمکن گازسوز به نظر يک کار تخصصي بيايد، اما کارهايي هستند که قبل از تماس با تعميرکار مي‌توانيد انجام دهيد تا خودتان مشکل آبگرمکن خود را برطرف کنيد. در زير روش عيب‌يابي و رفع ايراد ترموکوپل، بوبین و شمعک توضيح داده‌ شده است.

سرویس و تعمیر کردن آبگرمکن مخزنی 

ترموکوپل(Thermocouple)، وسیله‌ای شامل دو فلز ناهمگن متصل‌ به‌ هم است که با گرم‌شدن محل اتصال آن‌ها، الکتریسیته تولید می‌شود. اگر بعد از نگه داشتن شصتی شمعک روشن شد ولی بعد از گذشتن ۳۰ ثانیه رها کردین و شعله شمعک خاموش شد به این ترتیب عمل کنید :

  1. چک کنید شعله شمعک مناسب باشد حدود ۲ سانت (اگر شعله کم بود پیچ زیر شمعک را باز کرده و با دوسو پیچ تنظیم را باز می کنیم تا شعله زیاد شود)
  2. در صورت مشاهده سوختگي و ذوب‌شدگي در قسمت فوقاني حس کننده ترموکوپل، نسبت به تعويض آن اقدام نماييد. (براي عمل تعويض، ابتدا پيچ‌هاي قسمت نگهدارنده شمعک و ترموکوپل و مهره اتصال ترموکوپل به شيء کنترل گاز را باز کنيد، سپس ترموکوپل نو و مشابه را در محل اتصال قرار دهيد.)
  3. در صورتی که باز هم موفق به روشن کردن آبگرمکن نشدید، مشکل می تواند از بوبین باشد که در رگلاتور آبگرمکن است باشد ( البته بوبین به ندرت خراب می شود و در بیشتر مواقع با تعویض ترموکوپل مشکل حل می شود).

سرویس و تعمیر کردن آبگرمکن مخزنی 

طریقه تعویض بوبین آبگرمکن

محل استقرار بوبین در رگلاتور درست در جایی که پیج انتهایی ترموکوپل بسته می شود است، که با باز کردن ترموکوپل و مهره زیر بوبین نمایان می شود. در تصویر زیر محل باز کردن مهره بوبین با خط قرمز مشخص شده است :

(فراموش نکنید که در آوردن بوبین و تعویض آن کاری تخصصی می باشد در صورت تمایل از افراد فنی کمک بگیرید.) پس از باز کردن مهره با احتیاط بوبین را از جای خود خارج کنید و نسبت به تعویض آن اقدام کنید و برای بستن هم همین روال را انجام دهید.

طریقه تعویض بوبین آبگرمکن

کار نکردن ترموستات آبگرمکن یا قطع نکردن خودکار شعله بعد از رسیدن به دمای تنظیم شده

در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، باید نسبت به تعویض شیر کامل یا رگلاتور کامل اقدام کنید. برای باز کردن آن اول شیر آب سرد ورودی به آبگرمکن، و شیر گاز را ببندید.

تمام اتصالاتی که به رگلاتور وصل هست از قبیل ترموکوپل و لوله های شمعک و مشعل و شیلنگ گاز را باز کنید. با استفاده از انبر قفلی نسبت به باز کردن رگلاتور اقدام کرده و رگلاتور جدید را تفلون کرده و ببندید. (جهت بازکردن رگلاتور خلاف عقربه های ساعت می باشد).

نکته: تمامی اتصالاتی را که باز کردید باید تفلون و چک شوند که نشتی نداشته باشند.

جهت پاسخ سوالات خود در زمینه ساختمان به گروه واتساپ ما بپیوندید!

کار نکردن ترموستات آبگرمکن یا قطع نکردن خودکار شعله بعد از رسیدن به دمای تنظیم شده

طریقه ی تعویض شیر اطمینان آبگرمکن 

شیر اطمینان شیری است که مانع از ازدیاد فشار در تجهیزات شده و ایمنی افراد و تجهیزات را حفظ می نماید. با افزایش فشار کار سیستم بیش از حد تعیین شده، شیر اطمینان با تخلیه حجمی از سیال به خارج از سیستم موجب تثبیت فشار می گردد. مهم است که شیر های اطمینان تحت هر شرایطی، وظیفه خود را انجام دهند و مانع از ازدیاد فشار سیستم شوند.

طریقه ی تعویض شیر اطمینان آبگرمکن 

درصورت خرابی شیر اطمینان چکه می کند و باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید:

  1. ابتدا شیر آبسرد ورودی را ببندید و شیر آب گرم خروجی را بازکنید.
  2. شیر اطمینان را یا انبر قفلی در جهت خلاف عقربه های ساعت باز کرده، شیر جدید را تفلون پیچیده و ببندید.
  3. سپس شیر آب سرد را باز کرده و شیر آب گرم را می بندیم.

 

127
امتیاز :
سرویس و تعمیر کردن آبگرمکن مخزنی
4.52 از 79 رای
دیدگاهتان را بنویسید

هشت − یک =