۴ ویژگی مهم طراحی نمای ساختمان

طراحی , طراحی نما
خرداد ۲۳, ۱۳۹۹
بازدید : 45 بازدید

مهمترین ویژگی های طراحی نما

ویژگی های نمای ساختمان: همین طور که می دانید امروزه طراحی نما، از ویژگی های مهم ساختمان سازی و زیبا سازی ساختمان می باشد، امروزه مردم اهمیت زیادی به این موضوع دارند و به زیبایی ساختمان خود و شهر خود کمک می کنند.

مهم ترین ویژگی های طراحی نمای ساختمان به شرح زیر می باشد:

۱.طراحی پلان و فضای داخلی ساختمان

یکی از مهمترین ویژگی های نماسازی، طراجی پلان و فضای داخلی می باشد، که بستگی به سلیقه کارفرما و مهندس طراح دارد، که چگونه نقشه ساختمان و فضای داخلی آن را طراحی کند. طراحی فضا و طراحی نقشه در نما تاثیر گذار می باشد، مهندس طراح با توجه به سلیقه کارفرما می تواند در طراحی نقشه در جبهه نما، از تکنیک های چون شکستگی، تورفتگی و برآمدگی استفاده کند.

این تکنیک ها علاوه بر زیبایی نما باعث سایه اندازی شده، که می تواند از برخورد مستقیم نور آفتاب به داخل ساختمان جلوگیری  کند، که در بحث اقلیم، صرفه جویی در مصرف انرژی و تنظیم دمای ساختمان این عوامل بسیار مفید می باشد.

نکته: طراحی فضای داخلی، طراحی نقشه یا پلان ساختمان، در شکل گیری طراحی نما بسیار تاثیر گذار می باشد.

1.طراحی پلان و فضای داخلی ساختمان

۲.طراحی حجم و شکل بنا (پرسپکتیو)

اگر می خواهید مفهومی بهتر از نما و ساختمان خود داشته باشید، می توانید از حجم و یا پرسپکیتو استفاده کنید. در اینجا کافی است از طراح ساختمان خود بخواهید چند حجم یا پرسپکتیو مختلف از ساختمان شما ترسیم کند.

پرسپکتیو انواع مختلفی دارد که هرکدام حجم ساختمان شما را متفاوت نشان می دهد، پرسپکتیو یک نقطه ای داریم، دو نقطه ای و سه نقطه ای. هرکدام از این پرسپکتیوها می توانند زاویه دید متفاوتی داشته باشند، مانند دید ناظر، دید مورچه (دید از پایین) و دید پرنده (دید از بالا).

در طراحی حجم و یا پرسپکتیو، شما درک بهتری از نمای ساختمان خود دارید و می توانید در این قسمت برای طراحی نمای خود با مهندس طراح مشورت کنید.

نکته مهم: مهمترین نکته در طراحی نما، طراحی حجم ساختمان می باشد از طراح خود بخواهید یک حجم زیبا و کارآمد برای ساختمان شما طراحی کند.

2.طراحی حجم و شکل بنا (پرسپکتیو)

۳.تاثیر شب و روز در نمای ساختمان

از مهمترین ویژگی های نمای ساختمان، نمایش نما در شب و روز می باشد. شما می توانید با دیدن تصاویر زیاد از نماهای مختلف، یک درک کلی از نمای ساختمان خود در شب و روز داشته باشید. یکی از راهکارهای مهم برای طراحی نما، دیدن تصاویر نما در حالات مختلف (شب، روز، غروب، طلوع و هوای ابری) می باشد.

پس امر مهم در هر زمینه های طراحی، دیدن تصاویر مختلف می باشد. بعد از دیدن تصاویر می توانید پیشنهاد کنید که نمای شما چگونه طراحی شود. در اینجا امر مهم تاثیر گذاری نما در شب و روز، استفاده از رنگ، نور، سایه، بافت و انعکاس می باشد.

در شب بیشتر نور، کمی رنگ و انعکاس در نما تاثیرگذار می باشد، اما در روز بیشتر سایه اندازی، بافت و رنگ در نما تاثیر گذار می باشد. (البته این موضوع بستگی به جنس مصالح نما و طراحی آن دارد، که می تواند متفاوت باشد).

3.تاثیر شب و روز در نمای ساختمان

۴.استفاده  از اجسام در نمای ساختمان

در طراحی نما اضافه کردن اجسام مهم می باشد، اجسامی چون: درخت، درختچه، تیرهای چراغ، آبنما، پله، و آسانسور. کاشت درخت جلوی نما و ایجاد آبنما با توجه به سلیقه خودتان و مهندس طراح می تواند جلوه ی زیبایی به نمای شما ببخشد. می توانید از تیرهای چراغ در لابه لای درختان استفاده کنید.

گاهی اوقات در طراحی نما، پله اضافه می شود، طراحی این پله در نمای شما تاثیر گذار می باشد، همچنین در نمای برج ها وجود یک آساسنور شیشه ای تاثیر گذار است.

4.استفاده  از اجسام در نمای ساختمان

برای طراحی نمای ساختمان خود به کانال واتساپ ما بپیوندید!

شماره تماس: ۰۹۳۶۴۷۱۶۲۷۳ مهندس محمدی نسب

3
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

پنج × 1 =