۴ ویژگی مهم مسجد جامع اصفهان در معماری ایران

سبک های معماری , معماری
خرداد ۲۸, ۱۳۹۹
بازدید : 20 بازدید

آیا شناختی کافی از مسجد جامع اصفهان دارید؟

مسجد جامع اصفهان یکی از بزرگترین مساجد ایران و جهان محسوب می شود، ۱۳ فرهنگ ایرانی در طول دوره های مختلف در این مسجد جای گرفته است. طرح اولیه این مسجد شبستان ستوندار، و در سال ۱۵۶ هجری بنا شده است. این بنا ابتدا مسجد کهن بوده، با گچ بری محراب و دیواره محراب، سپس در سال ۲۲۶ هجری مسجد کهن تخریب شده و مسجد جدید بر روی آن ساخته شده است.

طرح مسجد جدید شبستان ستون دار، با ۶ دهانه شمالی و ۴ دهانه شرقی و غربی. به نقل از قدیم این مسجد در آن دوران حوزه علمیه و کتابخانه بزرگی بود، که در زمان آل بویه به ساختمان مسجد افزوده شده است (یک دهانه شبستان به مسجد افزوده شد).

در سده پنجم و ششم تحولی عظیم در معماری این مسجد رخ داد، اینکه به مسجد ۴ ایوانی تبدیل شد، این ۴ ایوان جزء زیباترین ایوان های مساجد ایران و جهان محسوب می شوند. دو گنبد زیبا در سال های ۴۷۳ و ۴۸۱ هجری در سمت جنوبی و شمالی مسجد ساخته شدند.(گنبد نظام الملک و گنبد تاج الملک).

آیا شناختی کافی از مسجد جامع اصفهان دارید؟

تبدیل مساجد ایران به طرح ۴ ایوانی 

مسجد جامع اصفهان اولین مسجدی بود که طرح مساجد ۴ ایوانی را در ایران رواج داد. ایوان در مساجد کاربردهای فراوانی دارد چند کاربرد مهم ایوان در مساجد به این صورت می باشد:

  •  به وجود آوردن شرایط اقلیمی مناسب.
  • مناسب برای اوقات مختلف روز، مثلا از ایوان شمالی برای زمستان و از ایوان جنوبی برای تابستان استفاده می کنند.

تزئینات ایوان های مساجد از انواع مقرنس ها، آجرکاری ها و گچبری ها می باشد. ۳ ایوان زیبا و مهم که جزء زیباترین ایوان های مساجد جهان محسوب می شوند، در مسجد جامع اصفهان وجود دارد، به نام ایوان صفه صاحب، ایوان صفه درویش و ایوان صفه استاد.

ایوان صفه صاحب در جنوب، و ایوان صفه استاد در غرب در دوران سلجوقی ساخته شده اند. به نقل از قدیم این دو ایوان هنر یک معمار و شاگردش بوده است. این معمار زمانی که می خواهد شروع به ساخت ایوان کند، شاگرد خود را از محل کار بیرون می کند، در همین زمان شاگرد در مقابل ایوان استاد نیز یک ایوان زیبا بنا می کند که به ایوان صفه صاحب و صفه استاد معروف است.

چهار ویژگی مهم مسجد جامع اصفهان به شرح زیر است:

  1. مسجد چهار ایوانی.
  2. اختصاص به زیباترین ایوان ها.
  3. دارای دو گنبد زیبا در جنوب و شمال.
  4. کهن ترین مسجد در دوره اسلام و قبل از اسلام.

1
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

16 − 5 =